W Bełchatowie i obok

O mało byśmy nie pojechali zwiedzać Bełchatowa. Wpadliśmy na pomysł by jechać z rowerami, w wyszukiwarce pociągów szukaliśmy Bełchatów i wyglądało, ze się da. Jednak przy kolejnym sprawdzaniu, okazało się, że elektroniczny rozkład jazdy PKP bez uprzedzenia podmienia Bełchatów na Bełchów wygląda w zapisie podobnie, tylko to troszkę inne miejsce. Oj bym się zdenerwował, jakbym ciągnąc rowery na dworzec tam się dopiero dowiedział, ze nie istnieje stacja Bełchatów

1
dom pomalowany na żółto

żółty dom

2
komunikacja miejska w Bełchatowie

bełchatowska komunikacja miejska
Podchodzi do nas młoda ruda dziewczyna i pyta o bilety. Patrzę na nią zdezorientowany. Od lat przyzwyczaiłem się, że kanary w Warszawie to wyłącznie mężczyźni. Tak, pamiętam, ze za czasów mojego dzieciństwa, było właśnie odwrotnie, to właśnie kobiety w mundurach i w czapkach z kolorowym otokiem sprawdzały bilety. Bilety mieliśmy :-)

3
sklep monopolowy

Nie tylko abstynenci tu mieszkają.

4
Grocholecki rynek

Grocholice
Grocholice to dzielnica Bełchatowa, trochę odsunięta od miasta i będąca wyraźnie odrębną częścią, Wygląda to jakby sąsiednią miejscowość wchłonęło większe miasto, ale historycznie wygląda to inaczej. Kiedyś to Bełchatów był częścią parafii Wszystkich Świętych w Grocholicach.

5
Kościół parafialny w Grocholicach

Kościół w Grocholicach

5
Grocholice neogotyk

Kościół w Grocholicach jest neogotycki i ten wygląd uzyskał w latach 1897-1910, a części jego murów zawierają wcześniejszy gotycki kościół erygowany w 1230 r.

6
Grocholice ulica Cicha

Obcięty dom.

7
gablotka z butami

Ulica Cicha, w Grocholicach wszystkie ulice są ciche, a przy nich stoją sympatyczne kolorowe domy. W samym Bełchatowie również odkryliśmy przyjemne miejsca.

Idziemy do lasu - Grzybobranie

8
Czerwone muchomory, grzybobranie

Postanowiliśmy odpocząć w okolicy Bełchatowa Trafiamy na porę grzybową i choć poszliśmy tylko na spacer, okazało się że mimowolnie przekształciło to się nam w grzybobranie. Skacze adrenalina i już nie można oderwać się od wpatrywania w ziemię.

9
leśna kapliczka

Na chwilę zatrzymuje nas leśna kapliczka.

10
Czarny las

Leśna droga.

11
Jesienne zdjęcie Suchcice

Opowiadano nam, ze w tym miejscu gdzie rośnie ten krzak (Suchcice koło cmentarza) któregoś dnia pojawiły się koparki. Kopano by znaleźć zbiorowy grób niemiecki z czasów wojny. Choć byli zaopatrzeni w szczegółowe mapy, to dopiero wskazówki miejscowych naprowadziły ich na właściwe miejsce. Gdy zaczęto znajdywać rzeczy wskazujące, że to ten poszukiwany grób. Wykopano wszystko i wraz z ziemią wywieziono.

12
pies wśród łąk

Z daleka przypatrywał nam się pies

13
Suchcice pola

pola

14
architektura drewniana, kościół w Suchcicach

Suchcice 100 letni modrzewiowy kościół.

1
drewniane domy Suchcice" />

Kolorowe drewniane domy w Suchcicach.

Dwór - Bukowie Dolne

15
dworska alejai" />

Jesienna aleja prowadząca do dworu.

16
dworek Bukowie dolne

Natknęliśmy się na stary dwór, gospodyni zdążyła o nim wcześniej napomknąć, że gdzieś w pobliskiej miejscowości jest, ale nie zamierzaliśmy go szukać, nawet nie zapamiętałem jaka to miała być miejscowość. Gdy włócząc się po okolicy zobaczyłem w jednym miejscu i popegierowskie chlewy i starodrzew wyglądający na park, to pomyślałem, ze to może być ten dworek. Ukazał się nam obszerny dwór, w parku, niektóre drzewa wkoło jeszcze rodziły owoce. Wkoło cisza i spokój, na całym tym ogromnym terenie byliśmy sami.

17
zdewastowany dwór

Wściekłość tylko bierze, że dopuszcza się teraz do takiego stanu, który niedługo spowoduje zatratę tego miejsca. Dwór przetrwał socjalizm i czasy pegierowskie, jeszcze 8 lat temu funkcjonował w dobrym stanie technicznym, no najwyraźniej Unia Europejska go dobije.

18
dwór wśród zieleni dworskiego parku

Podziwialiśmy urodę tego budynku i przyjemnego rozplanowania otoczenia. Wprawdzie obecny stan, to trudno by uznać że to jakiś szczególnie dobry dla tego miejsca, ale i przez to wszystko przebija wartość tej myśli jaką włożono tworząc to miejsce.

19
staw w parku dworskim

Dwory potrafiły łączyć, to co piękne i pożyteczne. Staw jest dekoracją otoczenia, ale i daje możliwość chodowania ryb, a w razie nieszczęścia pożaru był zbiornikiem wody do gaszenia. Brak takiego myślenia w dzisiejszych czasach, bo jak kto nawet odtwarza architekturę dawnych dworów, to nie czuje potrzeby zakładania obok warzywnika, łącząc go we wzajemnie przenikający się park, ogród dekoracyjny, sad, ogród warzywny. Zapomina się, że bardziej charakterystyczne dla dworów są nie ganki z trójkątnym zwieńczeniem, na kolumnach, a aleje prowadzące do dworu.

20
rzęsa na stawie

Siadamy nad stawem, wpatrujemy się w jego powierzchnię i nie chce się stąd odchodzić.

Z Bełchatowa pojechaliśmy do Piotrkowa Trybunalskiego czytaj dalej... Piotrków Trybunalski w Photoblogu Tworzę

O innych moich podróżach i wycieczkach, po świecie możesz poczytać tuGRAFIK tworze.com

OSTATNIO DODANE

IKONA PROJEKTOWANIE STRON INTERNETOWYCH

Strona internetowa Say Nanny

dekoracyjne malarstwo ścienne

Malarstwo dekoracyjne

2023 PDF

portfolio roczne z 2023

Płyta DDeep In Time zespołu Piglets DDeep Forest

Płyta DDeep In Time

grafik rysuje kolorowanki

Kolorowanki na zamówienie

rysunki z pojazdami

grafik rysuje pojazdy

jak posługiwać się prowadnicami w programie graficznym Corel Draw

Prowadnice w programie Corel Draw

t-shirt na imprezę organizowaną przez firmę Atlas Copco

Projektowanie tshirtówKomentarze

K    2010-10-09 09:55
Bełchatowskie
Bełchatów troszkę inaczej wygląda w chwili obecnej ;) zapraszamy ponownie :-)
Trurl    2009-09-06 19:22:13
Jestem z Bełchatowa, i wydaje mi się, że jednak "Suchcice" a nie "Suchocice". Widok tej notki był tak czy owak fajną niespodzianką. A skąd są autorzy tego bloga, jeśli wolno spytać?...
Admin blogu    2009-09-27 13:14:38
Dziękujemy za uwagę o Suchcicach - poprawka zrobiona. Autorzy bloga są z Warszawy, co można zgadnąć po tym,że największa ilość zdjęć pochodzi ze Stolicy.
*

Copyright © 2006--2024 tworze.com strona zmieniona 30 października 2007