* Fotoblog mur berliński

Mur berliński

1
Berlin, NRD, mur berliński, zamordyzm, strefa, historia
NRD i mur berliński

Choć blog jest z natury rzeczy przeznaczony do umieszczania w nim zdjęć robionych na gorąco. To jednak robię wyjątek dla zdjęć które mają 21 lat. Teraz była 20 rocznica obalenia Muru berlińskiego i to troszkę tłumaczy dlaczego teraz te zdjęcia.

2
Berlin Wschodni, strefa okopacyjna, mur berliński, terror, zona
 NRD i mur berliński

Elementem świętowania 20 rocznicy obalenia muru berlińskiego było zbudowanie makiety muru na Krakowskim Przedmieściu i jego rozbicie. Mur był jak żywy. Czepił bym się jednak jednego... Studenci ASP budujący makietę umieścili też na nim graffiti, tyle że z obu stron. (cóż zdjęcia muru są zawsze te z wyszprejowanej strony co mogło ich zmylić) Ale była i ta druga strona sterylnie czysta.

3
stolica niemiec, DDR, ruscy, mur berliński, tajna policja,
NRD i mur berliński

O ile z jednej strony mur można sobie było malować co się chciało o tyle z drugiej nie dawało się go nawet dotknąć. Była to jak magnetyczna siła która ludzi odpychała na stosowny dystans. A jak jakiś turysta z Polski dla draki chciał podejść bliżej, to pojawiało się nagle 2 panów.

4
Berlin Zachodni, RFN, Zachód, mur berliński, nadzór, graffiti,
 NRD i mur berliński

Z okazji rocznicy wiele mówiono o przyczynach upadku muru, podkreślano wolę działania społeczeństw. A mi się przypomniało, o czym teraz nie mówiono, że każdemu enerdowcowi który w momencie upadania muru przyszedł do Berlina Zachodniego dawano po 100 marek niemieckich (zachodnich oczywiście). To tak o spontaniczności.

5
Berlin, DDR, Niemiec, mur berliński, strażnicy, graffiti,
zwierzęta domowe

To że mur w końcu upadł, to ma wiele przyczyn. Mnie do głowy przychodzi taka, że ruskie przesadzili. Jak pierwszy raz zobaczyłem mur (a może raczej mury, zasieki i całe systemy graniczne) to wydało mi się to tak absurdalnie przerośnięte, że poczułem, że coś takiego nie może przetrwać.

6
Berlin Zachodni, NRD, enerdowcy, mur berliński, upadek muru, napisy,
zwierzęta domowe

I to jeszcze, że Berlin Zachodni, mimo tego muru był miastem piękniejszym, bardziej kolorowym, bardziej przyjaznym ludziom niż ta druga szara część Berlina. W głowie rodziło się pytanie - to kto tu jest za murem?

7
mur berliński, w Berlinie, berlńczycy, ruscy, zasieki, graffiti,
zwierzęta domowe

Mur berliński choć budowla wielce oryginalna, to jakoś mi nie jest żal że został zniszczony.


GRAFIK tworze.com

OSTATNIO DODANE

najnowsza płyta Jana Pietrzaka

TOAST Jan Pietrzak i Młodzi


odznaka związku strzeleckiego projekt

Orzeł Strzelecki


porady Corel Draw

Lekcje Corel Draw


Ilustracja kangur

IlustracjeKomentarze

   
*

Copyright © 2006--2022 tworze.com strona dodana: 27 listopada 2009